ELEKTRİKLİ ARAÇ REHBERİ 1-

ELEKTRİKLİ ARAÇ ALIRKEN DİKKAT EDİLECEKLER


Farklı bütçeler, farklı kullanım amaçları, enerji tüketim miktarı ve araç stilleri ile piyasada farklı dinamiklerde birçok elektrikli araç yer almakta. Peki elektrikli araç alırken sizin için en uygun elektrikli aracı nasıl bulacaksınız? Elektrikli araç ailesine katılmak isteyen siz değerli E-Arac360 kullanıcılarımız için hazırladığımız elektrikli araç rehberi başlıklı yazı dizimize bu yazımız ile başlıyoruz. Elekrikli araç almayı veya kullanmayı düşünen kullanıcılarımız için faydalı olması dileklerimizle.


Neden Elektrikli Araç Almalıyım?


Elektrikli araç dünyasına henüz katılmamışsanız ya da katılmak isteminize rağmen zihninizde birçok soru işareti varsa öncelikle neden elektrikli araç almalıyız sorusunu cevaplayalım:


1) Elektrikli araçların en büyük avantajlarından ilki çevreci yapısıdır. Doğaya herhangi bir karbondioksit salımı yapmayan bu araçlar ile fosil yakıt kullanan araçların salınımını yaptığı ve doğa için zararlı seviyelere çıkan birtakım gazların salınımının önüne geçilmekte, şehirlerdeki hava kalitesinin mevcut haline nazaran iyileştirilmesi sağlamakta ve hava kalitesini arttırmaktadır.

Resim Kaynak: Minnesota Pollution Control Agency


2) Elektrikli araçların en büyük avantajlarından bir diğerii ise fosil yakıtlı araçlara nazaran daha ucuz ve daha az masraflı olmasıdır. Nitekim elektrikli araçlar fosil yakıtlılarla karşılaştırıldığında 2/3 oranına kadar daha az yakıt masrafı çıkarabilmektedir. Tabii ki marka ve model çeşitliliğine göre bu oranlar farklılık göstermekte ve elektrikli araç seçimi yaparken ihtiyaç ve beklentilerinize göre bu hususta dikkat göstermek gerekmektedir. Elektrikli araç piyasasının son yıllarda artan model ve marka çeşitliliği ile her bütçe ve beklentiye uygun araç günümüzde rahatlıkla bulunabilmektedir. Bu nokta da sizin için hazırladığımız Türkiye’nin en kapsamlı elektrikli araç özellikleri ve karşılaştırmalarını içeren sayfamıza erişebilir sizin için en uygun aracı kolaylıkla seçebilirsiniz. Bunun dışında E-Arac360 ailesi olarak bize her türlü elektrikli araç ile ilgili aklınızdaki soru işaretleri danışabilir ve bizden destek alabilirsiniz.


3) Elektrikli araçlar fosil yakıtlı araçlara karşın daha az bakım gerektiren yapısı ile fosil yakıtlı araçlara nazaran daha avantajlı bir konumdadır. Ayrıca satış sonrası servis ve bakım hizmetleri için markalar tarafından daha sıkı politikalar işletilen elektrikli araçlar bu bakımdan daha az maliyetlidir.