top of page

E-Arac standartlari belirlendi

OMER MELİH SAGLAM

20 Mayıs 2021

Elektrikli Araçlar ve Şarj İstasyonları İçin TSE tarafından Hazırlanan Standartlar Yayınlandı

Ülkemizde elektrikli araç ekosistemi ve şarj sistemleri için ortak bir dil oluşturmak için Türk Standart Enstitüsü tarafından “Elektrikli Araçlar ve Elektrikli Araç Şarj Sistemleri - Temel Terimler ve Tanımlar” başlıklı standart yayımlandı. Hazırlanan standart’a ilişkin açıklamalar yapan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank standartın sektördeki bütün paydaşların katılımı ile hazırlandığını ve bu terim ve tarif standartlarının teknik düzenlemelerde ortak bir dil oluşumuna katkı sağlayacağını ifade etti.

ELEKTRİKLİ ŞARJ İSTASYONLARI İÇİN YOL HARİTAMIZ HAZIRLANDI

Ayrıca Türkiye’deki elektrikli araç şarj istasyonu alt yapısı ile ilgili de konuşan Varank “Türkiye de TOGG başta olmak üzere kapsamlı bir yol haritasını hazırlamış bulunuyoruz. Şarj ekosistemini kısa zamanda olgunlaştırmak amacıyla teknik standartlar, mevzuat düzenlemeleri ve yatırım destekleri gibi önemli başlıklarda atılacak adımları belirlemiş durumdayız. TSE tarafından yayınlanan bu standart da çalışmaların zeminini ve ilk adımını teşkil ediyor.” dedi.

2030 YILINDA YOLLARDA YER ALAN 2 MİLYONUN ÜZERİNDEKİ ARACIN ÇOĞU HİÇ ŞÜPHESİZ TOGG OLACAK

Elektrikli araç sektörünün geleceği ve yerli araba TOGG ile ilgili konuşan Varank şunları kaydetti:
“Elektrikli araç satışları, son yıllarda küresel seviyede hızla artıyor. Önümüzdeki yıllarda daha fazla elektrikli aracı günlük hayatımızda kullanacağız. Öngörülerimize göre 2030 yılına kadar 2 milyonun üzerinde elektrikli araç yollarda olacak. Bunun önemli bir kısmını hiç şüphesiz TOGG oluşturacak. Bu kapasiteye hizmet verecek 200 binden fazla kamuya açık şarj noktasına ihtiyaç duyulacak. Bu bakımdan, önümüzdeki yıllarda elektrikli araçlarla birlikte şarj altyapısıda çok hızlı şekilde büyüyecek. Biz de Sanayi ve Teknoloji bakanlığı olarak diğer ilgili bakanlıklarla birlikte gerekli altyapı hazırlıklarını, yapıyoruz. İlk yerli araç üretim bandından indiğinde, şarj altyapımız ülke genelinde elektrikli araç kullanımını destekler seviyede olacak.”

HAZIRLADIĞIMIZ MEVZUAT YANINDA ŞARJ İSTASYONLARINA YÖNELİK BİR STANDART HAZIRLIĞIMIZ DAHA BULUNUYOR

“Kısa sürede tüm Türkiye’de yaygınlaşacak ve önemli bir büyüklüğe ulaşacak şarj sektörünün iyi işleyen bir piyasa sistemine sahip olması vazgeçilmez bir husus. Güvenlik, kullanıcı hakları, rekabet ortamı gibi hususlar açısından, oluşturulacak standartlar ve mevzuat altyapısı büyük önem taşıyor. Şu an yürüyen bir mevzuat ve şarj istasyonlarına yönelik bir standart hazırlığı daha bulunuyor. Sonrasında ise ilgili diğer düzenlemeler yapılacak. Şuan hazırlanmış olan bu standartlar diğer düzenlemelerin altlığı ve habercisi olması bakımından önemli bir adım.”

ELEKTRİKLİ ARAÇ EKOSİSTEMİNİN HIZLI BİR ŞEKİLDE GELİŞMESİNE YARDIMCI OLMAK İÇİN ORTAK DİL OLUŞACAK

“Bu standart aynı zamanda mevzuat düzenlemeleri ve uygunluk değerlendirmelerine katkı sağlayacak. Elektrikli araç ekosisteminin hızlı bir biçimde gelişmesine yardımcı olacak. Tüm paydaşların aynı dil kullanmaları sağlanarak teknik düzenlemelerde ortak bir dil inşa edilecek. Kısaca standartın yaygın kullanımı ile tarafların iletişimi kolaylaşacak.”

bottom of page